Alvási, étkezési és viselkedési problémák kezelése

Mikor érdemes hozzánk fordulni?

Étkezési problémák: gyakori tápszerváltás, egyfajta étel elfogadása,  ételek/tápszer visszautasítása, figyelemeltereléssel eszik csak, alvaetetés ( alvás közben), hozzátáplálási nehézségek, darabos ételek bevezetésének nehézsége (nem nyel, rág, öklendezik, szájában tartogatja az ételt).

Alvási problémák: gyakori megébredések, átalvási-elalvási nehézségek, elalváshoz/visszaalváshoz szülői jelenlét kell.

Viselkedési problémák: krónikus nyugtalanság, gyakori sírás( naponta többször, megnyugtathatatlanul sír hosszú időn át), fokozott dac reakció székletvisszatartás/ székrekedés belszervi ok nélkül.

A kora gyermekkori regulációs zavarok és kezelésük

Evési, alvási/átalvási problémák, valamint excessiv sírás gyakori oka a szülői aggodalomnak és az orvosi viziteknek újszülött, csecsemő- és kisdedkorban. A tünetek előfordulhatnak önállóan vagy kombinációban, ha a háttérben organikus ok nem áll fenn, többnyire az önszabályozási zavar (regulációs zavar) megnyilvánulásával állunk szemben. Ezek legtöbbször átmenetiek, de ha tartósan fennáll kóros viselkedési és érzelmi fejlődéshez is vezethet gyermekkorban. Az alvási, étkezési és viselkedési problémák kezelése konzultáció a koragyermekkor (0-3 (5)év) időszakában használható prevenciós és intervenciós módszer.A szülő-csecsemő konzultáció alkalmas a klasszikus regulációs zavarok – például: excesszív sírás/ krónikus nyugtalanság, alvászavarok vagy táplálkozási és gyarapodási zavarok – kezelésére. A regulációs zavarok kialakulása szoros összefüggésben áll a szülő-csecsemő interakció során megélt tapasztalatokkal és a szülő és csecsemője kapcsolatával, ezért a konzultáció mindig közösen a szülő és a csecsemő/kisgyermek jelenlétében történik. Az gyermek-anya interakciójára irányuló kezelés a szülő-gyerek helyszíni interakciójának megfigyelésén, a család otthonában vagy a rendelőben készített felvételek elemzésén, a video-feedback technikán alapul.

A konzultáció célja, a szülő-csecsemő/kisgyermek kapcsolatban megjelenő problémák felismerése, feloldása, valamint a gyermek problémás érzelem- és viselkedésszabályozási zavarának enyhítése.

Zavarról akkor beszélhetünk, ha egy probléma, nehézség megjelenési formája, intenzitása, tartóssága meghaladja a “normál” fejlődés határait, és/vagy külső segítség nélkül nem várható a megszűnése.

Konzultáció menete:

  • 1-3( max. 5) alkalmas konzultációs ülés
  • 1 óra/ konzultáció
  • Szülőkkel történő “együtt” gondolkodás, a probléma hátterének felderítésére és megoldására
  • Szülő-gyermek együtt vesz részt a konzultáción
  • Szükség esetén video-feedback technika alkalmazása
  • Minden esetben  orvosi kivizsgálás szükséges a konzultáció előtt, hogy a probléma biológiai, orvosi hátterét kizárjuk, illetve megismerjük.
  • Evészavar esetén kérjük a szülőket, hogy hozzanak ételt(akár több fajtát is) a gyermek evésének rendelőben történő megfigyelése céljából
Integrált szülő-csecsemő konzultáció

Regulációs zavarok

  1. Alvásproblémák, zavarok
  2. Evés, etetés, gyarapodás problémák, zavarok
  3. Sírásproblémák, krónikus nyugtalanság
  4. Székrekedés, székletvisszatartás
  5. Túlzott testvérféltékenység
  6. Túlzott dac, kontrollálhatatlan dühroham
Orvosaink, szakembereink

AZ ÖN SZEREPE A MINŐSÉGI VIZSGÁLAT ÉRDEKÉBEN

TISZTELT PÁCIENSÜNK!
Köszönjük, hogy a Czeizel Intézetet választotta az Ön által igényelt vizsgálat elvégzéséhez. Intézetünk legfőbb célja, hogy vizsgálatainkat a legmagasabb szakmai színvonalon végezzük. Ehhez szükség van az Ön együttműködésére, amelyhez kérjük az alábbiak betartását.
  • Érkezzen pontosan a vizsgálatra – előnyös a időpont előtt 10 perccel érkezni, hogy előkészületek után, időben kezdhessük a vizsgálatot.
  • A vizsgálaton maximum 1 felnőtt kísérő lehet jelen.
  • A vizsgáló munkája koncentrációt igényel, ezért a vizsgálat alatt nyugalom és csend szükséges. A vizsgálattal kapcsolatosan felmerülő kérdéseit, a vizsgálat befejezését követően tegye fel a vizsgálónak.
  • Képi- és hangfelvételt a vizsgáló hozzájárulásával lehet készíteni.