Az oldal egész tartalma, beleértve, de nem kizárólagosan, a szövegeket, dizájnokat, grafikákat – védett tartalom és mindez a Czeizel Intézet tulajdonát képezi.
Az oldalon található tartalmakat bármilyen célra felhasználni a Czeizel Intézet előzetes írásos beleegyezése nélkül szigorúan tilos.
Interaktív előadás sorozat anyáknak (és partnerüknek), melynek célja a mentális/pszichológiai felkészülés a szülői szerepre és a megváltozott élethelyzet okozta nehézségekre, azok kezelésére.
Az édesanya/édesapa és a gyermek elválaszthatatlan egység, egy olyan komplex rendszerben, melynek része mind a tágabb család és környezet, mind a megélt élmények és az ezekről való gondolkodás. Az anya pszichés működése a gyermek fejlődésének és a későbbi anya-gyermek kapcsolat minőségének meghatározó alapja.
Előadásunk abban segít, hogy a szülővé válás során felmerülő, addig ismeretlen élethelyzetekben az anya és az apa egyaránt kompetensnek érezhesse magát.
A várandósság egy különleges, változásokkal teli folyamat, amely a test mellett a lelket is legalább ugyanannyira érinti. A fizikai jóllét mellett tehát a mentális állapot minősége is nagyon jelentős. A perinatális időszak, mely a gyermek megfoganásától a harmadik életévéig tart, egy nagyon összetett, érzelmileg meg-terhelő időszak, melyben a boldogság mellett sok kritikus, újszerű vagy nehéz helyzettel kell megküzdeni. A magzati periódus, illetve az első 3 év kiemelten érzékeny és meghatározó időszak a gyermek fejlődését tekintve.
A gyermek születésével nem csak az anya/apa szerep alakul, hanem a párkapcsolat, illetve az a teljes családi rendszer szintjén is számtalan módosulás zajlik. Ezeknek az átrendeződéseknek a során mindenki tapasztal kimerítő, újszerű élményeket, nehézségeket. A párkapcsolatot, és szülői szerepükben az egyéneket külön – külön is próbára tehetik a gyakran kimerítő, olykor akár félelmetesnek is megélt váratlan élmények. Az eszköztelenség, tehetetlenség normális, mégis bénító érzés ebben az alkalmazkodási folyamatban.
A gyermekre való valós ráhangolódást sok esetben a múltban gyökerező elakadások, információhiány, félelmek akadályozzák. Abban hiszünk, hogy a szembenézés mindezzel sok későbbi kisiklást, komolyabb problémát előzhet meg, akár szülői/anyai, akár gyermeki oldalról, illetve a szülő- gyermek kapcsolat minősége szempontjából.
A perinatális időszak pszichés zavarai, post partum depresszió
Egy gyermek megszületése az egyik legboldogabb pillanat az ember életében, a kutatások szerint azonban egyben a legkritikusabb is, tekintve, hogy ez az emberi élet legradikálisabb és leghosszútávúbb változása. A szülés után ambivalens érzések, lehangoltság is megjelenhet. Ezek az állapotok odafigyeléssel, támogatással, tanácsadással megszüntethetők. De ezen állapot, érzések tabusítása vezethet az érzések mélyüléséhez, az anya elmagányosodásához és szégyenhez.
Emellett évről évre nő a szülés utáni depresszióval diagnosztizált nők száma, melynek nagyon súlyos következményei lehetnek, mind az anyára mind a gyermekre, mind a születő családra nézve. Sok esetben ezt az állapotot stigmatizálják, sem a tágabb környezet, sem a szűk család sem veszi kellően komolyan. A különböző hangulati zavarok, illetve a depresszió előfordulási aránya a várandós nők 10-15%-át érinti, míg postpartum depresszió-ban a nők 10%-a szenved, melyek kialakulásához többek között hozzájárulnak a baba érkezésével együtt járó változások is.
A gyermek születésével hatalmas felelősség, kimerültség, a kapcsolatok és a test változásai is együtt járnak, hirtelen minden átalakul. A nők jelentős része a mai társadalmi berendezkedés miatt ráadásul egyedül marad ezekkel a nehézségekkel. A perinatális hangulati zavarok kezelésében súlyosságuktól függően hatékony segítség az ismeretszerzés, a tanácsadás, a támogatás illetve a terápia. Súlyosabb esetben (postpartum depresszió) mindenképp pszichoterápia és/vagy orvosi támogatás javasolt!
Tematikánk érinti azokat az alapvető összefüggéseket, kérdéseket, melyek támogatják az anyákat és apákat a szülővé válás folyamatában. Célunk a tudatos mentális felkészülés segítése, hogy megelőzhetővé váljon mind a későbbi anyai/szülő-gyermek kapcsolati, mind a párkapcsolati kisiklások elmélyülése.
Támogatni szeretnénk a perinatális időszakban a szülőket, családokat, hiszen ez az időszak kiemelten fontos a gyermek testi, lelki fejlődése szempontjából.
A hat alkalom tervezett témái
1. Lelki változásoka várandósság alatt
- motiváció az anyaságra
- a várandóssággal járó változások feldolgozása, elfogadása
- a szülőség felé tartó átmeneti időszak sajátosságai
- az egyes trimeszterek lélektani változásai
- születés előtti kötődés
- stressz és félelmek
- a pszichés jóllét feltételei
2. Szülővé válás: a párkapcsolat változásai a várandósság alatt és a szülés után
- kapcsolati határok kijelölése a tágabb családdal
- eredeti családi mintázatok definiálása és hatása a születő új családra
- szülői kompetenciák jelentősége
- feladatok megosztása az anya és az apa között
- párkapcsolati elégedettség és minőség hatása a gyermekkel alakuló viszonyra
- támogatás, segítségkérés
- a változás folyamata és kihívásai
- szülői és egyéb szerepek összehangolása
- társadalmi szerepelvárások
- szülői identitás alakulása
- az apává válás kihívásai
3. A szülés lélektani változásai és a születés
- ambivalenciák a várandósság során
- a szülés élettana és szakaszai
- a szülés lelki oldala: módosult tudatállapot, egyediség
- a szülés ritmusa
- a biztonságérzet megteremtése
- szembenézés a szorongásokkal
- szülési terv
4. Szülés és érdekérvényesítés
- várandós? terhes? nő, aki babát vár? – a környezet viszonyulása a megváltozott helyzethez
- hatékony kommunikáció, asszertivitás
- kommunikációs technika: énközlés
- szülési vágyak és szülési terv(ek)
- a családom és a szülésem
- váratlan helyzetek a szülőszobán
5. Fantáziák és valóság, lehetséges nehézségek a várandósság során
- műhelybeszélgetés az anyaságról
- a várandósság, mint megváltozott tudatállapot, átmenetiség
- fantáziák az anyaságról a gyermekvárás és a gyermeknevelés során (anyává válás folyamata, idealizált anyakép)
- saját anyával való kapcsolat kérdései, saját születés, saját gyerekkor – én, mint anyám gyereke
- veszteségtől való félelem – veszteség jelentései: mit veszítünk el
- magzat elvesztése
- magzat egészségének kérdése
- fiú/lány
- szülés kérdése
- saját magunk
- jó anyaság fogalmának alakulása – én, mint anya
- testi átalakulás
- kapcsolódás a magzathoz, a csecsemőhöz
6. Az újszülött és az édesanya szükségletei
- a csecsemő jelzései
- az anya és a csecsemő érzelmi állapotai
- a kötődés kialakulásának folyamata
- ráhangolódás a babára, szenzitív gondozás
- kapcsolat az anya és a csecsemő között, interakciók
- a tágabb család jelenléte
- az anya esetleges negatív pszichés állapotai, hangulatai
Az adott témakörök megbeszélése során kibomlanak a várandóssággal, a család/párkapcsolat alakulásával, a gyermek születésével kapcsolatos kérdések és gondolatok. Ezek egyénenként sokfélék lehetnek, de van egy közös jellemzőjük: a jelenből kiindulva hosszan kihatnak az elkövetkező évek történéseire.
Célunk, hogy az előadások során lehetőség legyen rátalálni az Önöket személyesen foglalkoztató kérdésekre, és az ezekre adható válaszokra is.
Programvezetők
Durányik Réka
klinikai szakpszichológus, integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
Szabó Júlia
tanácsadó szakpszichológus, integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
Zákányi Lili
szociológus, családi és pártanácsadó, integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
RÓLUNK MONDTÁK
„Szülővé válás” és ennek folyamata…
Ezzel a címmel indult nemrégiben a Czeizel Intézet legújabb tanfolyam-sorozata, ami első olvasatra is kicsit újdonságnak hangzik. Hiszen a gyakorlati teendők helyett/mellett sokkal inkább a lelki felkészültséget igyekszik biztosítani számunkra.
Nagyon kedves szakértők vezetésével zajlik a kis csoportos beszélgetés, tanácsadás (és nem párterápia), ahol néhány pár tudja saját tapasztalataikat megosztani, átbeszélni és felismerni, hogy bizony „nincsenek egyedül” a változásokkal, nehézségekkel!
Talán a leghasznosabb tanfolyamnak mondhatjuk, amin részt vehettünk az intézet babagondozási tanfolyamai közül.
Legnagyobb jószándékkal ajánljuk ezt, a több hasznos témát boncolgató ÚJ tanfolyam-sorozatot minden leendő szülőnek!
Móricz Dániel
sportoló