Az oldal egész tartalma, beleértve, de nem kizárólagosan, a szövegeket, dizájnokat, grafikákat – védett tartalom és mindez a Czeizel Intézet tulajdonát képezi.
Az oldalon található tartalmakat bármilyen célra felhasználni a Czeizel Intézet előzetes írásos beleegyezése nélkül szigorúan tilos.
A konzultáció célja a csecsemők mozgásfejlődését akadályozó figyelemfelhívó jelek felismerése és beazonosítása, illetve az eltérő fejlődést mutató csecsemők kiszűrése. A tanácsadás során a szülők elsajátíthatják az otthon végezhető gyakorlatokat, a helyes hordozási technikákat és ismereteket szerezhetnek az esetlegesen később fellépő mozgásszervi rendellenességek felismeréséhez. Ezen túl szükség esetén további terápiát biztosítunk.
Milyen hamar érdemes hozzánk fordulni?
A vizsgálatot egy hetes és egy éves kor között tudjuk elvégezni. A korai szűrés a korai fejlesztésre ad lehetőséget.
Mikor érdemes a szülőknek igénybe venniük szolgáltatásunkat gyermekük számára?
- idegrendszeri éretlenség (komplikációk a terhesség vagy a szülés közben, koraszülés)
- a magzati életben felvett tartási rendellenességek, melyek a születést követően is fennállnak
- aszimmetrikus fej-, végtag-, testtartások
- eltérő aktivitású végtag használat
- a fejfordítás nehezítettsége háton vagy hason fekvéskor
- szoptatási nehézségek
- különböző testtájakon és bőrön is megmutatkozó izomelváltozások (behúzódások, letapadások, ráncaszimmetriák)
- csökkent izomtónus, gyenge izomerő
- fokozott izomtónus, feszesség
- hason fekvés elleni tiltakozás, gyakori repülőzés
- öltöztetési nehezítettség (karjait nehéz megemelni)
- gyakori fej hátrafeszítés, homorítás vagy a fej lógatása
- ortopédiai kórképek veleszületett és szerzett eseteinél (ferde fejtartás, lábtartási rendellenességek, csípő problémák)
- ha a mellkasát nem emeli és alkarjain nem támaszt vagy 3 hónapos kora után is szorosan ökölben tartja a kezeit
- mozgásfejlődési problémák, elmaradás vagy megkésett fejlődés
- gyerekkori mozgásszervi betegségek esetén
Tünetek hiányában ajánlott-e részt venni az állapotfelmérésen?
A mai információs társadalomban rengetek helyről, akár egymásnak ellentmondó információkat és tanácsokat kaphatnak a szülők. Ezért célszerű, különösen elsőszülöttek esetében, újszülöttek és csecsemők fejlesztésére specializálódott szakemberhez fordulni, aki a baba vizsgálatát követően a megfelelő ajánlásokat és szükség szerint személyre szabott kezelést tud biztosítani. Tehát mindenkinek érdemes eljönnie az állapotfelméréssel egybekötött tanácsadásra, akiknek csecsemője fejlődésével kapcsolatban kérdése merül fel.
Szoptatási problémák megoldása Dévény-módszerrel
Laktációs szaktanácsadóval történt konzultáció után akár már pár napos vagy hetes kortól elkezdhető a kezelés, ha fájdalmas a szoptatás vagy kisebesedik a mellbimbó.
A kezelés mindenképpen javasolt, ha
- nem megfelelőek az újszülött anatómiai viszonyai (nyelv alakja, formája, mozgása érintett; nyelvfék rendellenességek; az ajkak és az áll helyzete eltérő)
- izomtónuszavar (gyakori lecsatlakozás a mellről; aluszékonyság, fáradékonyság a szopizás közben; harapás)
- opisthotonus (kóros hátrafeszítés) jelenléte
- cumizavar
- gyakori félrenyelés
Fej- és törzstartási rendellenességek és az izomtónusproblémák kezelése Dévény-módszerrel
A fej és a nyak szegmenseiben létrejött intrauterin tartási probléma, ugyanúgy a törzs, a lapockák (vállízület) és a medence (csípőízület) területein is kompenzáló mechanizmusokat indíthat el.
Az esetek többségében az aszimmetrikus medence oka nem a csípőízületi elváltozás, hanem az intrauterin elhelyezkedésből és az izomzat tónusa miatt kialakuló kényszertartás.
Az intrauterin kialakult tartási problémát a csecsemő önerőből kompenzálni nem tudja, az egy oldali irányultság nehezíti az érési folyamatokat és a mozgásfejlődést.
A mozgás mechanikai akadályai gátolják a már meglévő vagy kialakulóban lévő mozgások végrehajtását. A kóros testtartások kialakulnak és másodlagos tüneteket idéznek elő. A kóros medence tartás visszafelé is megváltozott törzs- és fejtartást alakíthat ki. Tehát a szerzett ferde fejtartás nem csak pre- és perinatalis történések miatt alakul ki (pl. téraránytalanság), hanem gyakran kompenzatórikus mechanizmusként a dinamikus egyensúly fenntartása érdekében.
A rövid távú kezelési céljaink közé tartozik az izomtónus és a testtartás korrekciójában a fejtartás szabályozása, mely az összes későbbi működés kifejlődésének az alapfeltétele.
Gyógytorna, terápia és fejlesztés babáknak és kisgyermekeknek
Elérhető szolgáltatások:
- aktív gyógytorna
- csípőtorna betanítás
- baba FDM terápia
- Pfaffenrot manuális terápia
- Dorn terápia
- baba viscerális terápia
- Kinezio-taping ragasztás
AZ ÖN SZEREPE A MINŐSÉGI VIZSGÁLAT ÉRDEKÉBEN
TISZTELT PÁCIENSÜNK!
Köszönjük, hogy a Czeizel Intézetet választotta az Ön által igényelt vizsgálat elvégzéséhez. Intézetünk legfőbb célja, hogy vizsgálatainkat a legmagasabb szakmai színvonalon végezzük. Ehhez szükség van az Ön együttműködésére, amelyhez kérjük az alábbiak betartását.- Érkezzen pontosan a vizsgálatra – előnyös a időpont előtt 10 perccel érkezni, hogy előkészületek után, időben kezdhessük a vizsgálatot.
- A vizsgálaton maximum 1 felnőtt kísérő lehet jelen.
- A vizsgáló munkája koncentrációt igényel, ezért a vizsgálat alatt nyugalom és csend szükséges. A vizsgálattal kapcsolatosan felmerülő kérdéseit, a vizsgálat befejezését követően tegye fel a vizsgálónak.
- Képi- és hangfelvételt a vizsgáló hozzájárulásával lehet készíteni.