Általános gyermek szemészeti vizsgálat
Kisgyermekkorban a szem fénytörési hibái csak abban az esetben okoznak tüneteket, ha igen nagyfokúak, vagy kétoldaliak. A gyermekeknél a szem nagyon alkalmazkodó, tűrhető látásélességet eredményezve, így rejtve maradhatnak a komoly dioptriahibák.
A jó látás a fejlődési folyamat eredménye, így ha a szemnek az éleslátást nincs lehetősége megtanulni, tompalátás alakul ki, különösen igaz ez akkor, ha csak az egyik szem eltéréséről van szó. Az ilyen szem a hibás képet törli, s az ezen oldali látószerv nem tanul meg élesen látni. Szerencsére, ritkán, de előfordulhatnak a szemészeti vizsgálat során felfedezett betegségek, amelyek a szem belső szöveteit érintik. Felfedezésre kerülhetnek gyulladások esetleg más, általános betegséghez kapcsolódó szemészeti szövődmények, fejlődési rendellenességek.
Az iskolás korban (7-14 éves korosztály) a szemgolyó fénytörése változó, a szem korrekciós készsége is nehezebbé válik.
A szem törőerejének meghatározása (keratorefraktometerrel azaz komputerrel és / vagy Plusoptix eszközzel történi. Ezek alapján a vizsgálatok alapján történik a szemüveg rendelése. Szintén a vizsgálat részét képezi az esetleges szemészeti betegségek felderítése, ellenőrzése, a szemben esetlegesen zajló gyulladásos folyamatok megállapítása. A szem felszínének – a szemhélyak, a szemgödör, a kötőhártya, szaruhártya -gyulladásai kisgyermekkorban viszonylag gyakoriak. A szem felszínén ugyanúgy kórokozók élnek, mint a bőrünkön. Nátha, felső légúti megbetegedések esetén a szem felülfertőzése is gyakori. Kezelése szükséges, de a látás élességét csak a szaruhártyát érintő gyulladásos folyamatok befolyásolják.
A szem belsejét érintő gyulladásos eredetű betegségek ritkák, súlyosak, de minden esetben tünetet okoznak.
A részletes szakvizsgálat ezekre is fényt derít.