Gyermekvállalás: mikor érdemes elvégezni a genetikai vizsgálatokat?
Benne van a köztudatban, hogy léteznek genetikai vizsgálatok, amelyeket a magzati korban végeznek el. Erről beszélt szakértőnk a Spirit FM Az életért című műsorában.
A legpontosabb diagnosztikus vizsgálatok az invazív mintavételek, amikor a magzatvízből vesznek mintát – magyarázta a Spirit FM Az életért című műsorában Dr. Tidrenczel Zsolt, a Czeizel Intézet szakmai igazgatója, szülész-nőgyógyász szakorvos, klinikai genetikus, főorvos. Ezt azért hívják diagnosztikusnak, mert valós, magzati szövetet vizsgál és diagnózist ad. Emellett ma már nagyon magas szintű szűrővizsgálatok is elérhetőek, amelyek akár kiválthatják a fenti vizsgálatokat.
Ilyen vizsgálat volt először a kombinált vizsgálat rendszere, amely egy szűkebb információt adó vizsgálat, az elmúlt 10 évben pedig a nem-inzavíz prenatális tesztek (prena) terjedtek el, amelyek anyai vérből tudnak komoly információval szolgálni.
A főorvos arról is beszélt, hogy ma már azt szűkítik le, hogy mikor nem alkalmaznak prena teszteket. Amikor nem javasolják, az például olyankor van, amikor egyértelmű ultrahang eltérése van a magzatnak, vagyis amikor nem érdemes a szűrővizsgálatra időt pazarolni, hanem rögtön elvégzik a diagnosztikus vizsgálatot.
Az ultrahang, mint központi oszlopa megmaradt a vizsgálatnak, ezért az első ilyen jellegű vizsgálatok továbbra is a 12. héten ajánlottak. Ekkor a magzat 5-6 cm körül körül van, és ez a vizsgálat olyan szintre fejlődött, hogy a szívrendellenességek, nyitott gerinc nagy részét már most is lehet látni.
Kiderült: sokáig nem voltak olyan hazai laborok, ahol a mintákat elemezni tudták, majd a Czeizel Intézetben létesült ilyen, vagyis nem kell külföldre küldeni a mintákat, ahol 3-4 munkanap alatt megvannak az eredmények.
A teljes beszélgetést nézze vissza itt: