Ez a szolgáltatásunk a Czeizel Intézet - Postnatal egységünkben érhető el: 1025 Bp., Felső Zöldmáli út 13.
DIETETIKA
Gyermekdietetikai szakrendelés
Az étkezés koragyermekkorban egy életreszóló kaland kezdete. Fontos, hogy a gyermek mit eszik, hiszen ez alapvető hatással van a fejlődésére.

Nem is gondolnánk, de a kutatások szerint a szülők napi teendője 3O%-ban a gyermek táplálásáról szól. A családok a legtöbbet ezzel kapcsolatban aggódnak, főleg az élet első 1 évében, csecsemőkorban.
A babák óriási növekedéséhez megfelelő kalóriaforrás kell, amelyek szó szerint felépítik őt.
Amint a baba elkezd szilárd ételeket enni, bekapcsolódik a családi élet ezen részébe is. Megnyílik egy ajtó, amikor megtudja, hogy ezek az ételek milyen finomak és érdekesek.
A természet úgy gondoskodik a babáról, hogy vasat halmoz fel az anyaméhben, amely az első 4 hónapra elég megszületése után a megfelelő fejlődéséhez. A baba tanulásáért és memóriáért felelős agyi terület nem működik megfelelően, ha vashiány van. A várandósság alatt szükséges (több más tápanyagon kívül) a vasbevitelt is biztosítani. A szülők a megszületés után is gondoskodhatnak a megfelelő bevitelről, ha odafigyelnek az étrendre. Ez az egyik legfontosabb objektív oka a hozzátáplálás megkezdésének (nem a mennyiségi kiegészítés).
A hozzátáplálás során az egyik legfontosabb elv, hogy a szülő felismerje a baba jelzéseit, időben és megfelelően reagáljon rá, és adjon róla visszajelzést a picinek. Ez az igazi igény szerintiség, mely a baba jelzéseinek követéséről szól. Nagyon fontos megemlíteni, hogy ebben az érzékeny periódusban (12 hónapos kor alatt) lehetőségünk van bizonyos betegségek megelőzésére. Ehhez az egyik legfontosabb kulcs a megfelelő táplálás (pl. megfelelő allergén-expozíció).
A szülő feladata, hogy biztosítja gyermekének a megfelelő ételeket térben és időben, és kínálja meg vele. A gyermek feladata eldönteni, kér-e belőle, és ha igen, mennyit. Ezt a feladatmegosztást nem érdemes megcserélni (E. Satter FDM-Modell).
Kisgyermekkorban a legtöbb szülő tárt karokkal áll: hogyan tovább? Eddig ott voltak a babaételek, na de mi jön most? Nagy kérdés, és csak a család étrendjének ismeretében lehet azt mondani, hogy egye azt, amit a többiek (apró kitételekkel): hiszen ez a legjobb megoldás. Az ételeket ne címkézzük "jó" és "rossz" kategóriákkal, ez még nem szükséges. A cél, hogy a gyermek megszeressen enni, és ne azért egyen, mert muszáj.
Sok anyának nehéz elfogadni, hogy ekkor már a gyermek önállóan szeretne enni, és nem bébiételeket, hanem nagyon finom "ovis" falatokat.
Ebben a korban jelenik meg "válogatós korszak", mely könnyen válhat rémálommá, ha a szülő nem megfelelően reagál rá. Normál esetben ez elmúlik, de sajnos a gyakorlatban rosszabb is lehet, évekig, évtizedekig tarthat a szelektív evés. A gyermekre így hatalmas nyomás hárul, a szülők pedig tanácstalanok és egy végeláthatatlan spirálba kerülnek bele. Szerencsére többfajta evéssel összefüggő zavar létezik, és a megfelelő szakemberekhez fordulva a helyzet jelentősen javulhat.
Óvodáskorban, kisiskoláskorban már stabilabb az ízpreferencia és az ízlés. Nehezebben fogadnak el a gyermekek újdonságokat, változtatásokat. A játék az egyetlen módja, hogy a gyermek étrendjét módosítsuk úgy, hogy azt ő is akarja.
Milyen tünetekkel érdemes a gyermekdietetikai rendelés felkeresése?
Általánosan bármikor, amikor az anya megérzése azt sugallja, hogy valami gond van a táplálkozással, vagy/és a táplálás folyamatos gondot jelent számára.
Csecsemőkorban:
szoptatás alatti anyai táplálkozás
hozzátáplálás (felkészülés, allergénbevezetés, étrend ellenőrzés, fejlődés nyomonkövetése, technikai változtatások, étrend összetétele, problémás etetési helyzetek megoldása)
állagok elutasítása, problémás fogyasztása (pl. darabos ételek, öklendezés)
ha csak minimális mennyiséget fogad el a gyermek
táplálás elutasítása
gyermek-gasztroenterológiát érintő tünetek esetén a megfelelő táplálás tervezése, módosítása (pl. reflux, gyarapodási zavar, ételallergia, cöliákia, stb.)
a szülők nem egyforma elvárása a táplálás területén
Kisgyermekkorban, iskoláskorban:
korosztálynak megfelelő étrend tervezése, ellenőrzése
közösségbe kerülés után: a közétkeztetés és az otthoni táplálás összehangolása
súlyproblémák (túlsúly, alultápláltság, nem megfelelő növekedés)
ha a gyermek étkezés közben vagy előtt sír/feszült lesz/dühös lesz
válogatás, szelektív evés (fontos a megfelelő zavar kategóriájának azonosítása, és eszerinti tanácsadás úgy, hogy a gyermek ezt ne érezze kényszernek, hanem élvezze)
gyermek-gasztroenterológiát érintő tünetek esetén a megfelelő táplálás tervezése, módosítása (pl. reflux, gyarapodási zavar, ételallergia, cöliákia, stb.)
a szülők nem egyforma elvárása a táplálás területén
Gyermekdietetikai szakrendelésünk szolgáltatásai:
Táplálási napló elemzés (egymást követő napok részletes adatai, melyből megtudható, hogy a gyermek táplálása minőségben és mennyiségben megfelelő-e, ill. ha tünete van, azt mely összetevő okozhatja)
Táplálási szituáció elemzés (felvétel vagy helyszíni megfigyelés az etető személy és a gyermek táplálási szituációjában lévő interakciókról, elcsúszásokról melyek sikertelenséget okozhatnak)
Különböző tünetek, állapotok miatti speciális étrend tervezése (ha szakember által megerősített javaslat van az étrendből való egy vagy több összetevő kizárására)
Táplálási terv készítése (gyermekre ÉS családra szabva, minden körülményt figyelembe véve, reális, modern elvek mentén)
Hozzátáplálási tanácsadás (allergének bevezetése, technikák, megfelelő eszközök ismerete, összetétel, bevásárlásban és elkészítésben való dietetikai segítség)
Válogatós/szelektív evő gyermekek kísérése, étrendjének beállítása (a kategória azonosítása, és speciális tanácsadási folyamat megkezdése az étrend minőségi kiegészítésével, ill. az ételek kategorizálására szolgáló technika alkalmazása)

Mire van szükség a gyermekdietetiai vizsgálathoz?
A vizsgálatra kérjük, hozza magával gyermeke korábbi leleteit, vizsgálati eredményeit! Kérjük, telefonban jelezze a probléma jellegét röviden (gyermeke életkora, probléma). Javasoljuk, hogy a gyermekét készítse fel, hová jönnek, mit fog tapasztalni (fájdalmat és kellemetlenséget nem!).
A tanácsadás előtt gondoljuk át, hogy mit jelent számunkra az evés. Milyen mintákat mutattunk a gyermeknek, mi magunk milyen mintákat hozunk gyermekkorunkból. Ha van probléma, ez mikor jelentkezett? Milyen megoldással próbálkoztunk eddig? Más terület (alvás/játék/sírás/megnyugtathatóság/mozgás/stb) is érintett a problémában?
Ajánlott, de nem feltétel, hogy mindkét szülő részt vegyen a tanácsadáson.
A gyermekdietetiai vizsgálat menete
Az első tanácsadás alkalmával a szakember állapotfelmérést végez. Ez egy részletes kikérdezést (anamnézis felvétel) jelent a gyermek életéről (várandósság, születés, csecsemőkor, stb.), adatairól, korábbi leletei átnézéséről. Ezalatt megfigyeli a gyermeket (szükség szerint fájdalommentes méréseket végez).
A kontroll konzultáció során személyre szabott táplálási tervet javasol / vagy a táplálás módosítását vázolja fel a gyermek életkora, állapota, szükségletei alapján.
A tanácsadási folyamat a problémától függően általában több alkalmat jelent. Ezeken az alkalmakon a táplálási tervnek megfelelően halad a szakember a családdal tovább a megoldáshoz vezető úton. Ha a gyermek már 1 év feletti, őt is bevonja a tanácsadásba, megfigyeli speciális játék közben reakcióit. A fókusz nem kizárólag az étrend összetételén, hanem a mindenki számára kellemes táplálási szituáció megteremtésén van.
Az Ön szerepe a minőségi vizsgálat érdekében
Tisztelt Páciensünk!
Köszönjük, hogy a Czeizel Intézetet választotta az Ön által igényelt vizsgálat elvégzéséhez. Intézetünk legfőbb célja, hogy vizsgálatainkat a legmagasabb szakmai színvonalon végezzük. Ehhez szükség van az Ön együttműködésére, amelyhez kérjük az alábbiak betartását.
- Érkezzen pontosan a vizsgálatra – előnyös a időpont előtt 10 perccel érkezni, hogy előkészületek után, időben kezdhessük a vizsgálatot.
- A vizsgálaton maximum 2-3 kísérő legyen jelen.
- A vizsgáló munkája koncentrációt igényel, ezért a vizsgálat alatt nyugalom és csend szükséges. A vizsgálattal kapcsolatosan felmerülő kérdéseit, a vizsgálat befejezését követően tegye fel a vizsgálónak. Amennyiben a vizsgálaton kísérőként, gyermek is részt vesz, kérjük ügyeljenek arra, hogy ne zavarja a vizsgálatot.
Kérjük, tájékozódjon a járványhelyzetben életben lévő intézkedéseinkről!
Kapcsolódó témák
7+1 szuper ásványianyag-forrás, amit érdemes rendszeresen adni a babának
Az ásványi anyagok olyan elemek, melyekre ugyan kisebb mennyiségben van szükségünk, de annál nagyobb a jelentőségük, hiszen nélkülözhetetlenek az emberi szervezet megfelelő működéséhez.
Zöldséges tojásmuffin
Egy fáradt nap végén olykor nehéz kitalálni, mi legyen a vacsora. Nekünk van egy ötletünk, hogy ne kelljen még ezen is gondolkodni!
Czeizel Intézet
Postnatal
Címünk:
1025 Budapest,
Felső Zöldmáli út 13.