A tudomány élvonalában!
Elhozzuk az egészségügy legújabb innovációit, világszínvonalon.
Az Ön egészségéért!
Elhozzuk az egészségügy legújabb innovációit, világszínvonalon.
Az Ön egészségéért!
mindig is élen járt az orvostudomány, a genetika és az orvostechnológia újdonságainak alkalmazásában és elterjesztésében. Az Intézet nevéhez fűződik például a kockázatbecslésen alapuló Down-szűrés és az anyai vérvétellel elvégezhető magzati kromoszóma-vizsgálat (NIPT) hazai bevezetése. Az Intézet névadója által kidolgozott betegségmegelőzési modell azonban napjainkban nemcsak a születendő kisbabák egészségét szolgálja, hanem ezek a legkorszerűbb módszerek már a felnőttek egészségmegőrzését, az esetlegesen kialakuló betegségek lehető legkorábban történő felismerését is segítik.
Professzor Czeizel Endre a legkorszerűbb magzati genetikai vizsgálatok és a korszerű családtervezés úttörője volt, így a nevét viselő Intézet is küldetésének tartja, hogy folyamatosan kutassa, hogyan tudja beépíteni az orvostudomány legújabb vívmányait a szolgáltatásaiba. Ilyen szolgáltatások az újonnan bevezetett várandós és nőgyógyászati kiterjesztett ultrahangvizsgálatok, melyeket a jelenleg elérhető legjobb képességű és felbontású ultrahangkészülékekkel, a hazai protokollokon túlmutatóan, a nemzetközi, legmagasabb szintű ajánlások szerint végeznek az Intézetben. A vizsgálatokat akkreditált, kiváló szakemberek, az anyai-magzati orvostudomány specialistái (Fetal-Maternal specialists) végzik.
„Bármelyik szolgáltatásunkat kéri a kismama, ezeknek a gépeknek a nagy felbontású, részletgazdag képei különleges élményt nyújtanak és még nagyobb pontossággal segítik kiszűrni az esetleges rendellenességeket. A kiterjesztett ultrahangvizsgálatok mellett a másik újdonságunk a neuroszonográfia, a magzati idegrendszer célzott, speciális ultrahangvizsgálata. A vizsgálat jelentőségét az adja, hogy méhen belül az idegrendszer rendellenességei a második leggyakoribbak a szív eltéréseit követően, ráadásul számos ritka, súlyos genetikai betegség állhat ezen rendellenességek hátterében. Nehézségét az jelenti, hogy a magzati idegrendszer a csontos koponyán belül helyezkedik el, összetett és bonyolult struktúra, a terhesség alatt folyamatosan változik és érik, a vizsgálatához pedig nagy felbontású ultrahangberendezés és speciálisan képzett vizsgáló szakember szükséges. Nálunk, a Czeizel Intézetben mindkét feltétel adott. A magzati neuroszonográfiás vizsgálat hatékonyan a 19-22. terhességi héttől kezdve végezhető el, és az idegrendszer állandó változása miatt gyakran van szükség ismételt vizsgálatra a 22-30. hét között” – mondta el az új magzati vizsgálatokról Dr. Tidrenczel Zsolt, az Intézet orvosigazgatója.
„Az ma már közismert, hogy az anyai életkor előrehaladtával nő a magzat állapotát és a gyermek hosszú távú egészségét befolyásoló kockázatok kialakulásának esélye. Az orvosok is elsősorban az anyai tényezőket vizsgálják, amikor a betegségek kialakulásának kockázatait mérlegelik, kevés szó esik az apai életkor és a születendő gyermek egészségi állapota közötti összefüggésekről, pedig bizony az apán is sok múlik. A rendelkezésre álló adatok alapján az apai életkor előrehaladtával a fogantatáskor újonnan kialakuló (de novo) monogénes, azaz egy génhez köthető rendellenességek előfordulása növekszik, ezeknek a genetikai betegségeknek a kialakulása független az anya életkorától. Az ilyen monogénes rendellenességek előfordulása önmagában viszonylag ritka, azonban ezek összesített gyakorisága a Down-szindrómáéhoz hasonló. A monogénes rendellenességek a fogantatás után, a magzati korban gyakran nem ismerhetőek fel, mert vagy nem járnak ultrahangeltéréssel, vagy az ultrahangeltérés csak későn, a terhesség harmadik trimeszterében válik láthatóvá, így jellemzően csak a megszületést követően derül ki a szülők számára, hogy gyermekükben kialakult a betegség. Szerencsére azonban a Czeizel Intézetben már kérhető a MONOGEN prenatális szűrővizsgálat, mely egy egyszerű anyai vérvétellel szűri, hogy a magzatban kialakult-e a 44 leggyakoribb, apai életkorhoz köthető monogénes rendellenesség” – tette hozzá a szakember.
„A magzati vizsgálatok bővülése mellett a felnőttek egészségmegőrzését megcélzó genetikai szűrések hazai meghonosításában is élen járunk, a Proaktív tesztet elsők között ajánljuk azoknak, akik tudatosan szeretnének tenni a betegségek kialakulásának megelőzéséért. Európában és hazánkban is a két vezető halálok a szív-és érrendszeri betegségek és a rákbetegségek. A betegségek kialakulása sokféle okra vezethető vissza, de jelentős arányban (5-15%) az örökölt génállomány is nagyon meghatározó. A Proaktív genetikai teszt a különböző felnőtt korban rejtetten jelen lévő, de nagy kockázatot jelentő betegségekre hajlamosító géneket vizsgálja. Segítségével meg lehet tudni, hogy életünkben mely betegségek kialakulására nagyobb a kockázat, ennek ismeretében pedig olyan életmódbeli változtatások, gyógyszeres kezelések vagy néhány esetben műtét alkalmazhatóak, melyekkel késleltethető vagy akár megelőzhető az adott betegség kialakulása” – egészítette ki az orvosigazgató által elmondottakat a Czeizel Intézet klinikai genetikusa, Dr. Fekete Bálint András.
A második trimeszteri ultrahangvizsgálat, elterjedtebb nevén „Genetikai Ultrahangvizsgálat” a várandósság során elvégzett legfontosabb ultrahang szűrővizsgálat, hiszen ennek a vizsgálatnak a feladata a magzati szervi rendellenességek és a genetikai betegségekre utaló ultrahangeltérések időben történő felismerése. Jelentősége tehát központi a terhességi vizsgálatok sorában, meghatározza a terhesgondozás és a további vizsgálatok menetét.
Intézetünk így elhatározta, hogy bevezeti a kiterjesztett II. trimeszteri ultrahangvizsgálatot a terhesség 18-20. hetében. Az Intézetünkben rendelkezésre álló ultrahangkészülékek (GE Voluson E10™) a legkorszerűbbek a magzati szervek részletes vizsgálatára, a szűrő és a diagnosztikus vizsgálatokat a legmagasabb szintű hazai gépparkkal végezzük.
A női szervek szokványos ultrahangvizsgálata során a kismedencei képletek vizsgálata 2 síkban történik, azonban ilyenkor nem vizsgáljuk a tér harmadik síkját, mely hátrányt küszöböli ki a 3 dimenziós technika. A 2 és 3 dimenziós technika együttes alkalmazása biztosítja a nőgyógyászati kórállapotok legmagasabb szintű kimutatását, mely különösen nagy jelentőségű a méhüreg alakjának, formájának, kóros képleteinek, fejlődési zavarainak és a kismedencei szervek rendellenességeinek diagnosztikájában.
Az utóbbi évek technológiai, genetikai és orvostudományi fejlődése olyan új szűrő és diagnosztikus vizsgálati lehetőségek alapjait teremtette meg, melyek szükségszerűen megváltoztatták a szülészeti ellátás korábbi gyakorlatát, komoly kihívásokat jelentve a mindennapi orvosi gyakorlat számára. Az ultrahang berendezések fejlődése a magzati szervi eltérések korai felismerését elősegíti, míg a DNS bázissorendjének megismerése már magzati korban teljes értékű genetikai diagnózist biztosíthat.
A neuroszonográfia a magzati idegrendszer célzott, speciális ultrahangvizsgálata. A vizsgálat jelentőségét az adja, hogy méhen belül az idegrendszer rendellenességei a második leggyakoribbak a szív eltéréseit követően, ráadásul számos ritka, súlyos ún. monogénes genetikai betegség is állhat a hátterében. Nehézségét az jelenti, hogy a magzati idegrendszer a csontos koponyán belül helyezkedik el, összetett és bonyolult struktúra, a terhesség alatt folyamatosan változik és érik, a vizsgálatához pedig nagy felbontású ultrahangberendezés és speciálisan képzett vizsgáló szakember szükséges.
Új, kockázatmentes módszer, a magzati kromoszóma-rendellenességek kimutatására a PrenaGenetics® az első és egyetlen magzati genetikai vizsgálat, amelynek kiértékelése belföldön, hazai laboratóriumban történik, és közel százszázalékos pontossággal ad információt a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességek előfordulásán túl a magzat teljes genetikai állományára vonatkozóan.
Az egyedülálló magyarországi kiértékelésnek köszönhetően mindössze pár nap alatt eredményt ad.
A Panorama® teszt a leggyakoribb magzati kromoszóma rendellenességeket szűri anyai vérből kockázatmentesen. A NIP-tesztek közül egyedül a Panorama® képes valóban megkülönböztetni az anyai és a magzati DNS-t. A Panorama® egy új típusú nem-invazív magzati szűrőteszt, amely egy egyszerű vérvétel után az édesanya véráramában keringő anyai és magzati DNS-t vizsgálja. A Panorama® teszt 13-féle, a magzatot érintő súlyos kromoszomális elváltozást vizsgál. A teszt a Down-, Edwards- és Patau-szindrómák mellett kiszűri a nemi kromoszóma számbeli eltéréseket, továbbá egyedüliként szűri a triploidiát, az anyai mozaicizmust és megállapítja az eltűnő ikerterhességet is. A Panorama® teszt emellett lehetőséget biztosít 5-féle magzati mikrodeléció kimutatására is, és a segítségével a magzat nemét is pontosan meg lehet határozni, amelyet kérésre a betöltött 12. terhességi hét után közlünk a szülőkkel.
A magzatban újonnan kialakuló, egészséget károsító génhibák kiszűrésére aMONOGEN prenatális teszt az anyai vérben keringő magzati DNS-ben azonosítható, egy gén eltérésére visszavezethető betegségeket, vagyis a monogénes rendellenességeket vizsgálja. A MONOGEN szűrőteszt olyan 44 újonnan kialakuló genetikai betegséget vizsgál, mint a csontvázrendszer fejlődésének rendellenességei, szív fejlődési rendellenességek és összetett fejlődési szindrómák. A vizsgált genetikai betegségek gyakran együtt járnak az idegrendszer fejlődési zavaraival és olyan idegrendszeri tünetekkel, mint az értelmi fogyatékosság, az epilepszia vagy az autizmus.
Genetikai vizsgálat a tudatos egészségmegőrzésért. Örökölhető daganatos és szív- és érrendszeri betegségek kiszűrésére a Proaktív tesztet elsősorban azoknak ajánljuk, akik sokáig szeretnék egészségüket megőrizni, és ehhez a genetika legújabb vívmányait is segítségül hívják, hiszen ezekkel a legkorszerűbb tesztekkel megtudhatják, hogy van-e olyan óvintézkedés, amit meg lehet tenni betegségmegelőzés céljából.
– az orvostudomány új, innovatív, személyre szabott módszere
A Signatera™ a legújabb teljesen személyre szabott molekuláris genetikai teszt szolid tumorok monitorozására. Egy olyan reziduális tumort (MRT) vizsgáló teszt, amely az elemzéshez a vérben keringő tumor DNS-t (ctDNS) használja fel. A Signatera™ tesztet minden páciens számára egyedileg terveznek meg, hogy segítse a tumor visszatérésének azonosítását jóval a szokásos képalkotó eljárások előtt.
Az egészségünket és jóllétünket a saját genetikai állományunk mellett igen nagymértékben meghatározzák a velünk élő mikroorganizmusok, több kutató szerint akár nagyobb mértékben is mint a saját genetikánk. Testünkben tízszer több bakteriális sejt van jelen, mint saját sejt. Ezen baktériumok többsége velünk szimbiózisban, szervezetünk működését segítve él. Nélkülük elképzelhetetlen lenne az életünk, mivel az optimális baktérium flóra rendkívül fontos a teljes szervezetünk számára.
Vannak azonban olyan baktériumok is, amelyek káros hatást fejtenek ki, betegségek hátterében állhatnak, ezek kockázatait emelhetik. A mikrobiom vizsgálata ezen „jó” és „rossz” baktériumokról ad képet és ez alapján beavatkozási lehetőségeket étkezési tanácsok és táplálékkiegészítők formájában. Az ajánlások személyre szabottak, a teszt alapján kapott javaslatok messze túlmutatnak az „egyen több rostot” típusú tanácson. A mikrobiom a saját genetikai kódunkkal ellentétben megváltoztatható, ezért igen fontos beavatkozási lehetőséget teremt.
A nutrigenetikai vizsgálatok elsősorban táplálkozással, életmóddal kapcsolatos információkat nyújtanak, melyek genetikai alapon segítenek az életvitellel, táplálkozással kapcsolatos ajánlások megfogalmazásában.
Ma már tudjuk, hogy betegség hajlamunk meghatározása mellett a genetika fontos az étkezés szempontjából is, hiszen a táplálék feldolgozása is gének által meghatározott enzimek, anyagcsere utak aktivitása.
A vizsgálat nem genetikai betegségek diagnosztizálására való, hanem az egyén genetikai jellemzőinek azonosítására szolgál, mint például a szervezet vitaminok, szénhidrátok, zsírok, fehérjék anyagcseréje, esetleges glutén- és/vagy laktózérzékenysége, cardiometabolikus rizikófaktorok és a szervezet terhelhetőségével kapcsolatos markerek, amelyek ismerete segíthet a személyre szabott egészségvédelem, illetve a mindennapi életvitel kialakításában.
A megbízható forrás, hogy igazán felhőtlen legyen a babavárás
„Minden nagyon szuper volt! Nagyon kedvesek, segítőkészek dolgoznak az intézetben, de ami még ettől is fontosabb a szaktudásuk! Köszönöm szépen! Teljeskörű tájékoztatást kaptam, valamint nagyon hamar meg is lett az eredmény és korrekten tájékoztattak!”
„Nagyon elégedettek vagyunk, ez már a második genetikai vizsgálatunk volt, de foglaltunk harmadikat is. Szeretünk ide járni és mindig várjuk! 🙂 Köszönjük”
„Nagyon jól esett a hozzáértő gondoskodás, a kedvesség és az, hogy úgy éreztem a doktornő osztozik az örömünkben a babavárással kapcsolatban. Gyönyörű volt az épület, higiénikus, mindenki kedves volt és hatékony!”
„Nagyon elégedett vagyok a vizsgálattal és a kapott részletes tájékoztatással. A doktorúr és az asszisztenshölgy is végtelenül kedves volt, jó hangulatban zajlott a vizsgálat.„
„Teljes mértékben elégedett vagyok a fogadtatással illetve a vizsgálat lefolyásával kapcsolatban is. Szaktudása a hölgynek nagyon magas valamint kedvessége is nagyon megfogott.„
Az oldal egész tartalma, beleértve, de nem kizárólagosan, a szövegeket, dizájnokat, grafikákat – védett tartalom és mindez a Czeizel Intézet tulajdonát képezi.
Az oldalon található tartalmakat bármilyen célra felhasználni a Czeizel Intézet előzetes írásos beleegyezése nélkül szigorúan tilos.